Навіщо жирафам довга шия: вчені знайшли нове пояснення

15:49, 14 вересня 2017
Порятунок видів
11 0

Крім того, що шиї дійсно допомагають самцям в поєдинках за самку, сприяють кращому огляду і допомагають знаходити їжу, вони ще й поліпшують терморегуляцію.

Жирафи отримали святкове частування від Сіднейського зоопарку / Фото Rick Stevens

Вчений Грем Мітчелл із університеті штату Вайомінг університету і його колеги з Австралії і ПАР обґрунтували нову гіпотезу про призначення довгої шиї у жирафів. Про це пише Naked Science з посиланням на статтю в Journal of Arid Environments.

Читайте такожУ Британії народилось дитинча рідкісного підвиду жирафів

В цілому відомо щонайменше шість припущень про походження довгої шиї жирафів. Основна, запропонована ще Дарвіном, гіпотеза полягає в тому, що довга шия жирафам потрібна, аби зручно їсти листя з високих дерев.

Насправді показано, що жирафи з довгою шиєю живуть, як правило, менше своїх короткошеих родичів. Це живить інші гіпотези, наприклад про подовження шиї в результаті статевого відбору – так, як це сталося з хвостами у павичів або рогами у лосів. Шиї справді служать самцям жирафів важливим знаряддям у поєдинках за самку, але можуть і сприяти кращому огляду, допомагаючи знаходити їжу, помічати хижаків і т. д.

Автори останнього дослідження відзначають, що подовження шиї веде до збільшення співвідношення поверхні тіла до маси, сприяючи ефективній віддачі надлишку тепла в навколишній простір. Щоб показати це, вони розрахували площа поверхні у 60 жирафів обох статей і різного віку масою від 141 до 1358 кг. Вдалося з'ясувати, що відносне співвідношення площі до маси тіла варіюється від 145 см2/кг у молодняка до 90 см2/кг у дорослих особин.

Однак у середньому поверхня тіла у жирафів склала 7,3±2,5 м2, що можна порівняти з аналогічними показниками в інших тварин тієї ж маси: додаткова площа, яку створюють шия та довгі ноги, компенсується зменшеною головою і тулубом. Але при цьому і ноги, і шия мають порівняно невеликий діаметр, що забезпечує менший нагрів від сонячних променів і підвищену ефективність відведення тепла за рахунок конвекції і випаровування.

Все це дозволило Мітчеллу і його колегам зробити висновок, що хоча довга шия не дає жирафам виграшу в площі поверхні тіла, вона забезпечує більш вигідну геометрію, яка дозволяє досягти ефективної терморегуляції в умовах африканської савани.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter