Проект на 100 тисяч років: Фінляндія готується поховати свої ядерні відходи в найдорожчому у світі могильнику (фото)

15:33, 07 червня 2016
Ядерні відходи
728 0

Фінляндія готується поховати свої високорадіоактивні ядерні відходи на 100 тисяч років глибоко під землею на одному з островів.

мигильник / wikipedia.org

Про це повідомляє "Європейська правда" з посиланням на AFP.

На невеликому острові Олкілуото, біля західного узбережжя Фінляндії, побудують найдорожчий у світі могильник, який складатиметься з мережі тунелів під назвою Onkalo – фінською мовою це означає "дупло".

Багато країн стикаються з проблемою, що робити з небезпечними побічними продуктами ядерної енергетики. Більшість країн тримають відходи у тимчасових наземних сховищах, але Onkalo буде першою спробою поховати їх практично назавжди.

Починаючи з 2020 року, Фінляндія планує складувати близько 5500 тонн ядерних відходів у тунелях на глибині понад 420 метрів.

На Олкілуото знаходиться одна з двох фінських АЕС, і тепер там розміститься сховище вартістю близько 3,5 млрд євро. Там будуть складати відходи приблизно до 2120 року, після чого його планують назавжди закрити.

Проект був розпочатий в 2004 році зі створення науково-дослідного центру з вивчення придатності порід.

В даний час Onkalo складається зі звивистого 5-кілометрового тунелю з трьома шахтами для персоналу і вентиляції. Згодом сховище простягнеться на 42 км. В тунелях прохолодна температура і дуже сухе повітря, що вкрай важливо для запобігання корозії.

Відходи, як очікується, втратить більшу частину своєї радіоактивності після кількох сотень років, але інженери планують сховище на 100 тисяч років для загальної безпеки.

Читайте такожСховище для ядерного палива: потрібен діалог з громадськістю

Відпрацьовані ядерні стрижні закриють у чавунних контейнерах, потім закрити в товсті мідні каністри і опустять в тунель.

Кожна капсула буде оточена буфером з бентоніту, типу глини, яка захистить їх від будь-яких коливань породи і допоможе зупинити

воду. Глиняні блоки і бентоніт заповнять тунелі, перш ніж їх назавжди закриють.

Однак противники ядерної енергетики, такі як Greenpeace, висловлюють занепокоєння з приводу можливих радіоактивних витоків.

могилы / Jussi Partanen

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter