Активісти вимагають надати громадськості інформацію про будівництво ЦСВЯП на Київщині

17:28, 17 квітня 2015
Ядерні відходи
463 0

Громадська організація «Асоціація зелених України» (АЗУ) занепокоєна ситуацією, що склалася навколо будівництва Центрального сховища відпрацьованого ядерного палива. 

цсвяп / скріншот NewsOne

Про це йдеться в офіційному зверненні АЗУ, адресованому Голові Верховної Ради України, голові Київської міської ради та президентові «НАЕК «Енергоатом».

Зокрема, в листі Асоціація наголошує, що «прийняття такого важливого рішення, як довгострокове зберігання ядерних відходів, має бути прозорим і відкритим, а не тіньовим і політично мотивованим».

В АЗУ стурбовані фактом, що Зона відчуження, де вирішено будувати ЦСВЯП, не належить до жодної територіальної громади і підпорядкована Державному агентству при Міністерстві екології та природних ресурсів України.

«Жителів Києва, як і жителів сусідніх із Зоною відчуження районів трьох областей, також не питали згоди на будівництво ядерного об’єкту, оскільки в Україні донині немає закону про місцеві референдуми. Таким чином, населення, яке проживає поряд із 30-кілометровою зоною, не може впливати на прийняття рішень щодо будівництва небезпечного об'єкту, хоча підпадає під усі радіаційні ризики», - йдеться в листі.

Читайте такожЧорнобильці більше не можуть вплинути на рішення про будівництво ЦСВЯП

Разом з тим, спеціалісти Асоціації звертають увагу представників керівних органів держави на те, що згідно опитування, проведеного в квітні поточного року Українським офісом міжнародного дослідницького агентства IFAK Institut, лише 20% респондентів серед киян та жителів Київської, Житомирської та Чернігівської областей, що проживають у стокілометровій зоні навколо ЧАЕС, знають про рішення будувати ЦСВЯП. 89% респондентів вважають, що при будівництві об’єкту на кшталт ЦСВЯП у Київській області обов’язково має бути врахована думка громади, а 74% респондентів вважають, що таке рішення взагалі повинні приймати усі жителі України.

«У зв’язку з  цим у нас виникає питання: як така переважна думка громади могла бути не врахована при прийнятті рішення щодо будівництва ЦСВЯП?», -  зазначено в листі.

Окрім вищезазначеного, Асоціація зелених України висловлює свою стурбованість самим проектом ЦСВЯП компанії Holtec International.

«Технології сховища, запропонована нам, в світі ще не реалізована, в США – не ліцензована, в Європі також немає жодного прикладу її використання. Ніде в світі відпрацьоване ядерне паливо не зберігають на поверхні землі, як це планується в Україні», -  йдеться в листі АЗУ.

Читайте такожАмериканська Holtec почне проект ЦСВЯП у Чорнобилі після отримання $11,7 млн авансу

Беручи до уваги всі наведені вище аргументи, Асоціація зелених України звертається до керівних органів держави із закликом проведення повномасштабної незалежної екологічної експертизи проекту будівництва Центрального сховища відпрацьованого ядерного палива на небезпечній від столиці держави відстані. При цьому, в АЗУ наголошують, що, навіть в умовах відсутності законодавства щодо проведення місцевих референдумів, громада прилеглих до зони відчуження територій не повинна бути позбавлена права на проведення реальних, вільних та доступних для найширшого загалу громадських слухань щодо будівництва ЦСВЯП та мати повний доступ до усієї інформації щодо такого будівництва.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter