Четвер,
17 серпня 2017
Наші спільноти

За останні 65 років в Арктиці зникла п'ята частина ставків

За оцінками вченого, зникло як мінімум 17% арктичних ставків, а їх загальна площа скоротилася на 30%.

wikimedia.org
Еколог зазначає, що ставки відіграють надзвичайно важливу роль у житті Арктики / wikimedia.org

За другу половину 20 століття і початок поточного сторіччя близько п'ятої частини арктичних ставків повністю зникли, а їх середні розміри скоротилися на третину завдяки потеплінню клімату й заростанню водойм травою.

Про це пише еколог в статті, опублікованій в Journal of Geophysical Research, передають РИА Новости.

"Ставки відіграють надзвичайно важливу роль у житті Арктики. Як показує нам історія регіону, що такі водойми поступово зростали з плином часу, перетворюючись в кінцевому підсумку на озера. Ставки змінювали вигляд всього довколишнього ландшафту, і тепер це не буде відбуватися - не буде ставків, не буде й озер", - розповідає Крістіан Андресен (Chrisitan Andresen) з університету Техасу в Ель-Пасо (США).

Андресен прийшов до такого сумного висновку, простеживши за змінами в розмірах і у вигляді майже трьох тисяч ставків, які існували чи існують досі на території Аляски з 1948 по 2010 роки. Для цього еколог зібрав і проаналізував десятки тисяч фотографій арктичних регіонів Америки, зібрані за цей період супутниками, камерами літаків і науковими експедиціями.

Американські вчені: в найближчому майбутньому лід в Арктиці "буде танути на очах"

Порівнявши карти Аляски за різні періоди часу, Андресен прийшов до невтішних висновків - кількість і площа водойм в американському заполяр'ї стрімко скорочувалися в останні 65 років. За його оцінками, зникло як мінімум 17% ставків, а їх загальна площа скоротилася на 30%. Як підкреслює сам учений, це дуже консервативні оцінки, й реальні обсяги втрат повинні бути істотно вищими.

За його словами, головними причинами цих масових скорочень в площі й числі ставків були зміна клімату та прискорений ріст рослин на дні і біля берегів таких водойм, що побічно пов'язаний з потеплінням.

Як пояснює еколог, високі літні та зимові температури сприяють не тільки більш швидкому випаровуванню вод в арктичних ставках, але й вивільненню величезної кількості нутрієнтів і поживних речовин, що вморожені в вічну мерзлоту на їхньому дні. Завдяки цьому все дно неглибоких ставків буквальним чином заростає, що ще більше прискорює висихання арктичних водойм.

У суворих європейських зимах винувато танення арктичних льодів

Їхнє зникнення, за словами Андерсена, призведе до глобальної перебудови екосистем Півночі й поставить під загрозу існування багатьох тварин і рослин. Арктичні ставки та озера є домом і головним джерелом їжі для багатьох водоплавних птахів, таких як очкові та сибірські гаги, і їхнє зникнення може серйозно зашкодити їхньому нормальному життєвому циклу.

Читайте про найважливіші та найцікавіші події в УНІАН Telegram та Viber
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Читайте також
Новини партнерів
loading...

Чи подобається Вам новий сайт?
Залиште свою думку