Учениця ліцею придумала, як позбавити Львів неприємного запаху через забруднену каналізацію (відео)

22:07, 29 квітня 2016
Екологія
1334 0

17-річна учениця Львівського технологічного ліцею Єлизавета Подкопаєва винайшла спосіб позбутись у місті неприємного запаху через забрудненість каналізації.

/ radiosvoboda.org

Як пише "Радіо Свобода", її винахід зауважили на Міжнародній учнівській олімпіаді з екології у Грузії, де вона перемогла серед представників 30 країн світу.

Єлизавета Подкопаєва проживає в одному із районів Львова, де особливо відчутний неприємний запах у повітрі. Причина - в забрудненій каналізації. Три роки тому, коли вкотре очищали міську каналізацію, вона стежила за роботою майстрів і спілкувалась з ними.

«Це дійсно дуже велика проблема. Люди, які там живуть, розуміють. Здавалося б, неприємний запах, але ми від нього задихаємось. Я думала, як можна уникнути, дивилась в інтернеті, як промивали робітники імпульсом так само, чистою водою з труби, сильним потоком. Ми робили великий патентний пошук, понад 300 патентів знайдено різних систем. Чому вони не використовуються? Бо потребують повної реконструкції всієї каналізації, різких ухилів, а це затратно. Метою моєї роботи є повна автоматичність і дешевизна пристрою», – розповідає Подкопаєва.

Її ідея переросла у проект «Імпульсний сантехнічний модуль для очищення каналізаційних колекторів». Суть винаходу у тому, що щоб підтримувати каналізацію у робочому стані, її потрібно очищати від твердого сміття. Чистять зазвичай чистим струменем води, що переформатовується у короткі потужні імпульси. А львівська школярка винайшла конструкцію санітарно-технічного пристрою. У пластмасовий ківш об’ємом 150 літрів набиратиметься дощова вода, після наповнення ківш перевертається, вода виливається імпульсом, тобто хвилею, у каналізацію, очищаючи її від твердого сміття, а ківш повертається на місце. Цей пристрій можна встановити в існуючий каналізаційний колодязь, демонтувати чи монтувати систему слід через люк. Відтак, коли робітникам потрібен доступ до колодязя, пристрій легко знімається і потім встановлюється на місце.

Такий пристрій дешевий і був би дуже ефективним, особливо для Львова, де старі каналізаційні системи, зауважив науковий керівник юної винахідниці Віктор Колдун.

«Якщо у вас тече вода і швидкість води виросла удвічі, то кількість мулу зростає у 60 разів, піщинок – у 30 разів. Коли тече вода, то в каналізацію потрапляє всяке забруднення, ще й кидають, все це залишається у трубах, утворюється накопичення в одному місці, машина приїжджає і це чистить. Тобто, велика проблема. Тут застосовується система ковша. Вона у світі давно використовується, але суть в чому? Це все вимагає будівництва з нуля. Ми ходимо по землі, не знаємо про стан системи каналізації, а цей пристрій дозволяє тримати її якомога довше у робочому стані. Ми цю методику перевірили на практиці у львівській каналізації, що була в запущеному вигляді, й ефект дуже гарний», – зазначив Колдун.

Хоча Львів потерпає від неприємного запаху через забруднення каналізації, до того ж відбувається і незаконне зливання виробничих відходів, але наразі винаходом Подкопаєвої ще ніхто з міської влади не зацікавився. При цьому за свій проект учениця здобула вже не одну нагороду.

У травні вона представлятиме свій винахід у США, а також Україну на міжнародному конкурсі науково-технічної творчості школярів Intel ISEF. Оцінюватиме проекти журі у складі 1200 осіб. До того ж, кожна з країн намагається якомога професійніше підготувати своїх юних конкурсантів, щоб вони могли якнайкраще представити свою роботу і країну.

Єлизавета ж змушена їхати зі своїм уручну зробленим пристроєм, вона старатиметься якомога доступніше і фахово розповісти про роботу.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter